Blog post

İsviçre’de Kayak Tatili

Türkiye dışında kayak tatiline hep biraz mesafeli baktım, pek tercih etmedim. Çünkü benim için kayak tatili, ye, iç, yat, kaydan ibaret. Bu sebeple yurtdışındaki kayak konseptleri bana biraz zor geliyordu. Neden mi?

Sistem genelde şu şekilde (tabi ki heryer aynı demiyorum); bizim alıştığımız gibi pistlerin kenarında değil yerleşim alanları. Zirveye yakın olan airbnb, otellerde konaklıyorsunuz, kayağınızı bu alandan kiralıyorsunuz ve zirveye giden teleferiğe binip kayağa çıkıyorsunuz. Tüm bu süreçte kayağı taşı, o ayakkabıyla yürü üstüne çocuğun taşımasına yardımcı ol kısmı beni biraz yordu. Tabi yemek zamanı restoranda yer ara, yemek bul vs. kısımları da var.

Gelelim pozitif yanlarına. Pistler Türkiye’ye kıyasla boş, anlamsız telesiyej sırası yok, pistler geniş…

Biz Lugano’ya 50 dk. mesafedeli Airolo’da kaydık. Burasını tercih etmemizdeki ana nedenlerden birisi Efe’nin ders alacak olması ve acemi pistinin göz önünde olmasıydı. Türkiye’nin aksine acemi pisti için olan alan ayrılmış, ilk dersler burada veriliyor ve çıkış için yürüyen platform kullanıyor. Efe birkaç ders aldıktan sonra gözümüzün önünde indi, çıktı, hem o pratik yaptı hem de biz gözümüzün önünde olduğu için ihtiyacı olan zamanlarda yardım edebildik.

Gelelim olayın maliyet kısmına; biz gün sayımızı vs. netleştiremediğimiz için Efe’yi grup derslerine kaydettiremedik bu sebeple günde 2 saat özel ders aldı. İsviçre’ye gitmeden Hollanda’daki suni pistte de 1-2 ders almıştı, sonuç olarak son gün bizimle kolay pistten kayabiliyordu.

Ders ücret 1 saat 60 isviçre frankıydı. İngilizce bilen öğretmenler vardı ve bu bizim için oldukça önemli bir detaydı 🙂 Şansımıza 2. günkü öğretmeni çok tatlıydı, Efe hem çok eğlendi hem de 2 dersi üst üste aldı, bizde biraz kayabildik.

Kayak kiralama bedeli yarım günlük 60 isviçre frankı (bence baya fazla) . Dilerseniz kask ve kıyafette kiralayabilirsiniz. Önemli bir detay daha gitmek istediğiniz kayak bölgesindeki kiralama yerlerini önceden arayıp kayaklarınızı ayırtmanız önemli. Bir çok yer bu şekilde çalışıyor, hem size uygun kayak takımını garantiye alıyorsunuz hem de siz gittiğinizde tüm ayarlamalar yapılmış oluyor.

Ski pass ücretleri ortalama 35-40 isviçre frankı. Ortalama diyorum çünkü yaş, pist vs. detayına göre değişiyor. Bu fiyat içerisinde ana pistlere çıkarken kullanılan teleferikte var.

Airolo’da üç tip pist var; kolay, orta ve zor pistler. Biz orta düzeydekinde kaymayı tercih ettik, çıkış ve iniş toplamda 20-25 dk. sürdü. Çıkış teleskiyleydi, çıkarken biraz yorulduk ve bazı dik yerlerde de hafif korktuk yalan yok:) Telesiyejle çıkılan orta derecede pistlerde vardı fakat terst taraftalardı, Efe gözümüzün önünde olsun, inişlerde görelim diye tercih etmedik.

Bizce yurtdışında kayak tatili maliyetli bir kalem. Artıları olduğu gibi eksikleri de var, elimden geldiğince, gözlemlediğim kadarıyla yazmaya çalıştım. Merak ettiğiniz şeyler varsa severek cevaplarım.

Bu paylaşımlarda ilginizi çekebilir...

Post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazılar...

Eski yazılar...