Blog post

Zaanse Schans’ın 10 Değirmeni

İşte karşınızda bilmesem de olur diye geçeceğiniz ama bölgeyi gezdikten sonra bu değirmen ne içindi tüh keşke daha detaylı okusaydım diyeceğiniz yazı 🙂

Bölgede 10 büyük 2 minik değirmen var. Üşenmedim hepsini araştırdım, gittiğimde de birkaç tanesini inceledim, işte detaylar.

The Huisman : 1955’li yıllarda yapıldığı düşünülüyor, ağırlıklı olarak baharat işleme süreçlerinde kullanılmış

De Gekroonde Poelenburg: 1869 yılında yapılmış, ahşap işleri yapılan ve testereli değirmen

De Kat: 1664 yılında yapılmış, boya değirmeni. Yüksek kalitede boya üretiyor ve üretilen boyalar sanatçılara satılıyor.

De Zoeker: 1910 yılında yapıldığı düşünülüyor. Yağ, boya, kakao üretiminde kullanılan değirmen. Bölgeye demir ve deniz yoluyla taşınmış ve üst kısmı tek parça halinde gelmiş.

Het Jonge Schoop: Zamanında eşsiz bir testere fabrikası olan değirmen 2007 yılında bölgeye taşınmış. Yapımının 1680 yılı olduğu düşünülüyor. Biz bu değirmeni gezdik, giriş ücreti kişi balı 5 euro. İçeride işleyişi açıklayan bir video izliyorsunuz, sonrasında da değirmenin içine girerek kalasların kesim sürecini izleyebiliyorsunuz.

De Bonte Hen: Yağ üretimi yapan bir değirmen. 1693 yılından bu yana 1’den fazla yıldırım düşmesine rağmen ayakta kalmayı başarabilmiş.

De Os: Zamanının iddialı petrol üretim noktalarından birisi, 1663 yılında yapılmış.

Het Kloverblad: 2000-2005 yılları arasında sahibi kendi elleriyle inşaa etmiş. İsmini anlamı yonca yaprağı, adamın 4 kızına ithafen bu ismi konulmuş.

De Bleeke Dood: En eski önlük işletmesi, firmanın merkezde de dükkanları var. Yerel fırıncılar için un öğütmek için yapılmış. 1954 yılında çürümekten kurtarılarak restore edilmiş.

De Ooievaar: Assendelft bölgesinden taşınmış yağ değirmeni.

Bunlar dışında bölgede 2 minik değirmen de bulunuyor.

Değirmenlerle ilgili detaylar kısaca bu şekilde.

Biz bire günümüzü değirmenlerin arasında keyifle nasıl geçirdik buradan okuyabilirsiniz.

İpek

Bu paylaşımlar da ilginizi çekebilir...

Önceki yazılar...

Eski yazılar...