Blog post

Yüksek İrtifa Hastalığı da Neymiş :)

Ah ahhh beni instagramdan takip edenler şu konu hakkında ne çok endişelendiğimi bilir. Peru’ya gitme isteğim karşısında yüksek irtifa sıkıntısı. Konu benim tarafımdan 2 başlıklı. 1.’si oğlumuz Efe, yani 4 yaşındaki çocukla yüksek irtifalı Cusco. 2. başlık ise tamamen benimle ilgili. Çünkü benim migrenim, vertigom ve nefes alamadığım durumlarda su üzerine çıkan ufak çaplı panik atağımsı durumum 🙂

Konuya hemen giriyorum. Öncelikle her yerde okuyabileceğiniz kısa tanımlar, nedir bu yüksek irtifa hastalığı. Özetle yüksek noktalara çıkıldığında düşen basınçtan dolayı kandaki oksijen miktarının azalmasından dolayı ortaya çıkan durum. Örnek verirsek; deniz seviyesinde hava basıncı 760 mmHg iken, Everest’in zirvesinde 8850 metrede 253 mmHg. dir. Yani 3 te 1’ine düşer. Bu da her nefeste deniz seviyesinde aldığınız oksijenin 1/3 ü kadar oksijen alabileceksiniz demektir.

Machu Picchu’yu araştırdığınızda özellikle Cusco’da her otelde oksijen tüpü olduğundan, her köşede oksijen alan birisini gördüklerinden bahsedecekler. Elbet doğrudur bu kadar kişi söylüyorsa vardır bir sebebi fakat ben hiç görmedim, yani paniğe gerek yok.

Dediğim gibi ben bu konuyu enine boyuna araştırdım, sordum soruşturdum, hem Efe hem de bizim için. İşte özetle öğrendiklerim, yaptıklarım ve irtifa maceramız 🙂

Hani dağcı filmlerinde izleriz ya hep adamlar tırmanır, sonra geri iner, sonra yine aynı noktaya tırmanır. İşte bunun sebebi bünyeyi o yüksekliğe alıştırmak. Sonuç olarak irtifa olayı hafifletilebilirmiş bizzat test ettik.

Öncelikle oluşan şöyle bir algınız varsa onu hemen düzelteyim; uçağınız Cusco’ya yani 3399 metreye indiği gibi aman tanrım bayılıyorum, çok fenayım vs. olmuyorsunuz. O kıvama gelmek için o noktada biraz vakit geçirmeniz gerekir. Bu vakit durumu sizin bünyeniz ile alakalı.

Seyahat Planımızı İrtifaya Alışabileceğimiz Şekilde Yaptık

Uçağımız Cusco’ya indi ama biz genelde yapılanın aksine o gün Cusco’da kalmadık. Günü benzer yükseklikteki Salinas Tuz Madeni (3380 mt) ve Moray& Maras civarında geçirdik. Bünyemizi yavaş yavaş 3000 metrelere alıştırdık sonra da bizim dağcılar gibi indik daha alçak bir noktaya, ilk gecemizi 2792 m yükseklikteki Ollantaytambo’da geçirdik. Salinas’ta biraz nefes nefese kaldık, yorgun hissettik fakat çok da sıkıntı yaşamadık.

Ertesi gün Ollantaytambo’da vakit geçirip akşamüstü Aguas Calientes’e (2040 metre) geçtik. Ve sonraki gün erkenden Macchu Picchu 🙂 Zaten orasının yüksekliğinde sıkıntı yok, 2,430 metre 🙂

Yüksek İrtifadan Daha Az Etkilenmek İçin Neler Yaptık

Hemen her yerde bulabileceğiniz Coca çayları ve yaprakları. Çayı taze yapraktan da demleyebiliyorsunuz, sallama poşetleri de var. Veya dilerseniz yaprağı direk çiğniyorsunuz. Bu çay ve yapraklar su gibi bişey o bölge için, aman nerede bulurum diye endişelenmeyin.

Otellerde zaten bu çaylar için özel köşeler var. Yemek katında, resepsiyonda 🙂

Başka bir alternatif; Coca şekerleri. Farklı aromalı, marketlerde bile rahatlıkla bulacağınız şekerler benim baş ağrıma çok iyi geldi.

Bir de Coca bitkisel hapları var onları aldık ama hiç kullanmadık 🙂 Diyorum ya ne varsa aldım, ne varsa denedim 🙂

 

Çocuklarda Yüksek İrtifa Hastalığı

Öncelikle onlar çocuk birşey olmaz, onlar daha az etkilenir gibi düşünmeyin. Çocukların etkilenme olasılığı en az büyükler kadar. Tabi onların şöyle bir avantajı var, bizim gibi etkilendim mi etkileniyor muyum diye panik yapıp daha da kötü olmuyorlar 🙂 Özetle kafaları rahat 🙂

Efe nasıl etkilendi kısmına gelirsek şu cümleyle özetliyorum: Allah Allah ben sanırım az yemek yiyorum çünkü güçsüzleştim hemen yoruluyorum 🙂 Daha çabuk yoruldu, koşup zıplayamadı, bunun dışında çok da belirgin bir sıkıntısı olmadı.

Orada yaşayan çocuklar var mantığı kısmen doğru. O çocuklar o coğrafyada doğduğu için bünyeleri buna alışık, o yüzden sıkıntı yaşamıyorlar. Ama o bölgeyi ziyaret eden çok fazla yabancı turist ve çocukları var. Yani örnek çok merak etmeyin. Bizden önce arkadaşlarımız çocuklarıyla gittikleri için bizde onlardan cesaret aldık yalan yok. Düştük yollara, büyük bi sıkıntı yaşamadık 🙂

 

 

 

Bu paylaşımlar da ilginizi çekebilir...

Önceki yazılar...

Eski yazılar...