Blog post

Yucatan Yarımadasına Çarpan Göktaşı

Meksika’nın Quintana Roo eyaletine yaptığımız seyahat öncesinde o kadar etkileyici bir bilgiye ulaştım ki burada sizinle paylaşmazsam olmaz 🙂 Bizim bayılarak gezdiğimiz Yucatan Yarımadasına yıllar önce göktaşı düşmüş. Detayını düşündüğünüz zaman çok etkileyici değil mi 🙂 Baya filmlerdeki gibi 🙂 Neyse gelelim bizim göktaşının hikayesine…

Günümüzden yaklaşık 66 milyon yıl önce dinozorların yanı sıra yeryüzündeki canlıların yüzde 75’inin yok olmasına neden olan dev göktaşı Yucatan Yarımadasına düşmüş 🙂 Jeologlar göktaşı çarpması sonucu oluşan Chicxulub Krateri’ni 1991’de keşfetmiş. Kraterin 180- 200 km çapında olduğu düşünülüyor.

Göktaşı çarpmasının etkisinin 2. Dünya Savaşı’nda atılan atom bombasının 10 milyar katı olduğu tahmin ediliyor. (10 milyar diyorlar :))!!!)

Göktaşıyla ilgili verilen detay bilgiler aşağıdaki gibi;

  • 12 km çapında bir göktaşı Dünya’ya çarpıp 100 km çapında ve 30 km derinliğinde bir çukur oluşturdu.
  • Daha sonra bu çukurun kenarlarının da çökmesiyle kraterin genişliği 200 km’ye yayıldı, derinliğinden ise birkaç km kaybetmiş oldu.
  • Kraterin merkezi geri tepme yoluyla tekrar çökerek bir iç halka oluşturdu.
  • Bugün kraterin büyük kısmı kıyı açıklarında, 600 metre tortunun altında kalmış durumda.
  • Karada kalan kısmı ise kireç taşı ile kaplanmış bir halde, ama kenarlarında oluşan obrukların meydana getirdiği kavis krateri belirgin kılıyor.

Bu kavisi gördüğümde bölgedeli cenotelere oldukça benzer yapıda olduğunu fark ettim. Brnzer değil bu BBC’nin sitesinde yer alan bu fotoğraf resmen cenote fotoğrafı!! Kim bilir belki de kireç taşının çökmesiyle oluşan cenotelerin oluşumunda bu göktaşının etkisi büyüktür.

Seyahate çıkmadan önce gideceğimiz bölgeyle ilgili bu tip bilgiler araştırmayı çok seviyorum. Zaman zaman biraz ürpersem de gittiğim yerlerde yıllar öncesinde neler yaşandığını bilmek çok keyifli. Oraları bu gözle incelemek çok eğlenceli.

Bu göktaşı haberini sadece birkaç kaynakta bulabilmiştim, araştırınca detayına ulaştım. Umarım sizi de en az benim kadar etkiler 🙂 Ekstra bildiğiniz birşeyler varsa benimle paylaşırsanız sevinirim 🙂

Yolunuz oralara düşerse bir de bu gözle gezin derim ben 🙂

Sevgiler,

İpek

Bu paylaşımlar da ilginizi çekebilir...

Post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazılar...

Eski yazılar...