Blog post

Türkiye’nin tek leylek köyü; Eski Karaağaç

Avrupa Leylek Köyü; Eski Karaağaç
Türkiye’de, belki de yanından defalarca geçtiğiniz Uluabat Gölü’nün kıyısında Avrupa’daki leylek köyleri ağının tek temsilcisi Avrupa Leylek Köyü olduğunu biliyor muydunuz? Ben biliyordum çünkü memleketim Bursa 🙂 Ama inanın Bursalı olup bilmeyen 10’larca arkadaşım var 🙂 Neyse gelelim detaylara…

Leylek Köyü Nerededir?
Asıl adı Eski Karaağaç olan ve 2011 yılında Avrupa Tabiat Mirası Vakfı tarafından Avrupa Leylek Köyü seçilen köy Bursa merkeze sadece 44 km uzaklığında ve son yıllarda Bursa’nın gözde adreslerinden olan Gölyazı köyünün de yanıbaşında. 

Leylekler Köye ne zaman gelir?
Köye her sene Haziran ayında göç eden leylekler geliyor ve yavrulama süreçlerini bu köyde tamamlıyorlar. Köyde leylekler için organize edilmiş ve bazıları koruyucu aileler tarafından sahiplenilmiş yuva platformları yer alıyor. Köyde ayrıca Leylek Gözlem Evi ve bu evin içerisinde tüm kayıtların tutulduğu kameralı bir sistem mevcut. Köye gelen tüm leylek aileleri ve sayıları her yıl kayıt altında tutuluyor. 

Leyleklerin Korunması ve Sağlıklı Çoğalabilmesi Hedefleniyor
Yılda 30-40 leyleği misafir eden köyde ve Uluabat Gölü civarında yapılan çalışmalarla insan etkisine dayalı leylek ölümlerinin en aza indirilmesi hedefleniyor. Uluabat gölündeki balık çeşitliliği ve ıslak meraların doğaya kazandırılması ile leyleklerin yiyecek bulabilme sıkıntıları en aza indirilmiş durumda.

Leylek Gözlem Evi ve Kulesi
Leyleklerle ilgili bilgilerin tutulduğu, kamera sistemiyle yaban hayatın ve kaçak avcıların izlendiği gözlem evi içerisinde küçük bir konferans salonu ve müze de bulunuyor. Müzenin içerisinde bölgede yaşayan farklı türdeki kuşları inceleme ve türler hakkında bilgi alma fırsatınız oluyor. Bize müzeyi gezdiren Zeyni Teyze, müze içerisindeki içleri doldurulmuş hayvanların ölmüş ya da avcılar tarafından kaçak şekilde avlanmış hayvanlar olduğunu, kesinlikle bu müze için öldürülmediklerini anlattı. Bizim de içimiz rahatladı. 

Gözlem Evinin hemen yanından Gözlem Kulesi yer alıyor. Bu kulenin tepesinden Uluabat Gölü üzerinde süzülen leylekleri rahatlıkla görebiliyorsunuz. İsterseniz bu noktadaki dürübünden köy içerisinde yuvaları olan leylekleri de incelemeniz mümkün. 

Uluslararası Leylek Festivali
Bu yıl Uluslararası Leylek Festivali’nin 15.si 22- 23 Haziran tarihlerinde düzenlenendi. Fener alayı ile açılış yapılan festivalde konserler, çocuklar için atölyeler, hayvanat bahçesi standı, bando gösterileri, kayık turları, köylü pazarı, animasyon ve uluslararası leylek koşusu gibi faaliyetlerle oldukça keyifli geçen festival tamamlandı. Yani özet olarak yolunuz bu tarihlerde buralara düşerse festivale denk gelmeniz şart değil ama bu köyü ve leylekleri ziyaret edin 🙂

Bu arada illa festivali göreceğim diyorsanız festival tarihleri şehrin internet sitesinden duyuruluyor, bilginize. 

Avrupa Leylek Köyleri
Avrupa Leylek Köyleri zincirine dahil olan ve leylek köyü bulunduran ülkeler; Macaristan, Slovakya, Polonya, Bulgaristan, İspanya, Slovenya, Hırvatistan, Yunanistan, Almanya, Makedonya, Sırbistan, Romanya, Avusturya, İsviçre. Eski Karaağaç köyünde oluşturulan Avrupa Leylek Köyleri duvarından bu ülkelerdeki köyler hakkında detaylı bilgi alabiliyorsunuz.

Eski Karaağaç Köyü Leyleklere Ev Sahipliği Yapıyor
Geçimlerini ağırlıklı olarak balıkçılıktan sağlayan köy halkı ev sahipliği yaptıkları leyleklerden oldukça memnunlar.  Köydeki bazı evlerin dış cephelerinde leylek fotoğrafları yer alıyor. Leyleklerin yuvalarını görebilmek için köy içerisinde yaptığımız turda bize oldukça yardımcı oldular. 

Leylek Yürüyüş Yolu
Köyde Uluabat Köyü kıyısında yürüyüş yapabileceğiniz ve bu esnada gölde balık arayan leylekleri izleyebileceğiniz Leylek Yürüyüş Yolu mevcut. Köyün etrafını tamamen dolanan bu yolda Uluabat Gölü manzarasıyla yürüyüş yapmak oldukça keyifli. Köyün çocukları bu yürüyüş yolunda size eşlik ediyorlar ve leylekleri görmenize yardımcı oluyorlar. Uluabat Gölü kıyısında yaptığınız bu turda gölün muhteşem manzarasını da fark etmemeniz mümkün değil. 

Leylekler Ne zaman Göç Ediyor?
Kış ayları öncesi 3-4 ay köye misafir olan leylekler Ağustos ayı itibariyle sıcak ülkelere göç etmeye başlıyorlar ve yuvaları teker teker boşalıyor. Bu sebeple gezilecek yerler arasına şimdiden tarihleriyle birlikte Leylek Köyü’nü ekleyin derim.

Leyleği havada göreceğimiz, bol bol gezeceğimiz günlere.

İpek

Bu paylaşımlar da ilginizi çekebilir...

Önceki yazılar...

Eski yazılar...