Blog post

Paris’in Hapishanesinde Dünden Bugüne

Programımıza son dakikada sevgili Şebnem’in tavsiyesiyle eklediğimiz ve sonrasında iyi ki gitmişiz dediğimiz Conciergerie ve Saint Chapelle

Müzenin ve şapelin giriş kapıları ayrı. Biz müzeye girerken şapelin de biletini satın aldık iyiki de öyle yapmışız çünkü şapelin girişinde bilet sırası çok fazlaydı biz o sırayı aldığımız ikili bilet sayesinde çabuk atlattık 🙂 Size çok önemli bir bilgi verdim, gidince ne demek istediğimi anlayacaksınız 🙂

İlk olarak Conciergerie’yi ziyaret ettik. Burası saray olarak inşaa ediliyor fakat sonraki dönemlerde uzun yıllar hapishane olarak kullanılıyor. Özellikle Fransız İhtilali döneminde bir çok mahkumu ağırlayan hapishanedeki mahkumlardan birisi de kraliçe Marie Antoniette’ymiş. Günümüzde binanın bir bölümü müze diğer bölümü Adalet Sarayı olarak kullanılıyor.

Binanın bu özellikleri dışında bizi ve özellikle Efe’yi en çok etkileyen durum ise teknoloji ile dünün ve bugünün bir araya getirilmesi oldu. Conciergerie’nin girişinde aldığımız tableti mekanın içerisinde boş alana tuttuğumuzda o bölümün eskiden ne amaçla kullanıldığını, nasıl gözüktüğümü gözlemledik. Bu şekildeki canlandırma ve tabletteki yönlendirmeler ile gezdiğimiz müzenin özellikle hapishane kısmındaki canlandırmalar oldukça etkileyiciydi.

Şu an boş olan hücrelerin geçmiş dönemde nasıl gözüktüğünü, içindeki açılır kapanır yatakları, Marie Antoniette’nin hücresinin detaylarını tabletteki canlandırmalar ile gezdik.

Müzeyi gezdikten sonra şapel kısmına geçtik. Girişteki sırayı hızlıca atlattıktan sonra şapelin içerisinde girdik eve güzeldi fakat aşırı kalabalığın sebebini anlayamadık açıkçası.

Sonra köşedeki dar merdivenlerden yukarıya kıvrılarak çıktığımızda durum biraz daha netleşti, gerçekten keyifli bir alana çıktık. İşte şapelin 2. katı:)

Paris’teyseniz ve 2-3 saatinizi boşa çıkarabilecek durumdaysanız bence planınıza .bu 2 noktayı da ekleyin. Hele ki çocukluysanız Efe’nin referansı bu tur için oldukça yüksek 🙂

Keyifli turlar 🙂

İpek

Önceki yazılar...

Eski yazılar...