Blog post

Panama’nın Vitrini: Bio Museo

Panama’daki hafta sonu planlarımızı bu dönem hava durumuna göre yapmak durumundayız, malum yağışlı dönemdeyiz:) İşte böyle yağışlı bir hafta sonunu Bio Museo’da geçirdik. Daha Panamaya gelmeden merak etmeye başlamıştım bu müzeyi gerek dış cephe mimarisi gerekse müzede hiç birşeye ellenmez, dokunulmaz tabusunu yıkması sebebiyle. Müzenin mimarı Frank Gehry’in , Panama’nın iklimi sebebiyle yapım aşamasında bazı güncellemeler yapması gerekse de bina hala etkileyici ve şehre renk katıyor, Panama’nın vitrini olarak değerlendiriliyor. Müzede Panama’nın bu coğrafya üzerindeki stratejik konumu, okyanus içerisinden bir kara parçası olarak oluşumu ve okyanusu ikiye bölmesi, volkanik patlamalar, depremler vs. tüm detaylarıyla öğrenebiliyorsunuz. Bu süreçte kayaların değişimini gerçek kaya örneklerine dokunarak, depremin etkisini sismografa etki eden bir zemin üzerinde zıplayarak, okyanus içerisindeki deniz kabuklarını, taşları mikroskopla inceleyerek ‘gerçek’ olanı görebiliyorsunuz.

yeni-1-1-of-1

https://www.youtube.com/watch?v=NBV8CwZyMeU

Müze içerisinde 3 farklı alan var, bunlardan ilkinden biraz önce bahsettim. 2. alanda ise bölgede yaşamış ve yaşayan hayvanların bilgisine ulaşabiliyorsunuz, hatta dev ekranlarla oluşturulan bir ortamda kendinizi ormanın veya okyanusun içerisinde gibi hissedebiliyorsunuz.

Mesela bu gerçek bir köpek balığının ağzı, boyumdan büyük 🙂

img_5502

Bu alan hem çocuklar hem de büyükler için oldukça etkileyici. Bu alandaki ekranlardan içerideki canlıların familyaları hakkında da detaylı bilgiye ulaşabiliyorsunuz.

yeni-2-1-of-1

yeni-3-1-of-1

img_5406

http://www.youtube.com/watch?v=BGEOVbD2qBg

https://www.youtube.com/watch?v=gShE93gnSp8

Son bölümdeyse açık alandaki botanik bölümüne geçiyorsunuz. Birçok bitkiyi yakından incelerken eşsiz manzaranın da keyfini çıkarabiliyorsunuz çünkü müzenin yeri şehri uzaktan çok da güzel bir noktadan görüyor. Ayrıca açık alanda yer alan cafede de bu eşsiz manzara ile ufak bir mola verebiliyorsunuz.

yeni-4-1-of-1

img_5438

img_5452

Ufak bir not; botanik bölümü için yanınızda sinek koruyucu götürmeyi unutmayın. Bir çok alanda olduğu gibi burada da kendini korumanız gerekiyor 🙂

Yolunuz bir gün Panama’ya düşerse Bio Museo’ya gitmeden dönmeyin olur mu? Sanırım biz Efe için birkaç kez daha gideceğiz, turlarımız çoğaldıkça bu yazıyı güncelleyeceğim:) Şimdilik bu kadar, ama tabi özet bir videomuz da:p

 

İpek

 

You may also like

Post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazılar...

Eski yazılar...