Blog post

Panama Hakkında Kısa Kısa…

Panama ve burada yaşam hakkında o kadar çok soru alıyorum ki şöyle birkaç kısa yazıda özetlemek süper olacak sanırım.

İlk olarak biz nerede yaşıyoruz, burası nasıl bir ülke biraz o kısma değinelim. Sonrasında burada yaşam, vize, vatandaşlık vs. konularına da değineceğim tabi ki.

Biz başkent Panama City’de yaşıyoruz. Panama City ülkenin diğer şehirlerine göre daha modern, gelişmiş ve güvenli. Bir çok büyük şirketin Orta ve Güney Amerika merkezlerinin burada olmasının bunda büyük bir payı var tabi ki. Ülkedeki vergi sistemi sebebiyle Panama şirketler için avantajlı konumda 🙂  Panama’da mevsimler de insanlar da sıcak. Ülkede mevsimler 2 şekilde tanımlanıyor, yağışlı ve yağışsız dönem. Ocak- Nisan arası yağışsız dönem, Mayıs- Aralık arası ise yağışlı dönem. Ama ortalama sıcaklık hep 28-30 derece, diyorum ya sıcak ülke, tropikal iklim. İnsanlarına gelirsek; gelir seviyeleri genelde düşük, ağırlıklı olarak hizmet sektöründe çalışıyorlar. Ülkede yaşayan expat aileler ile gelir seviyesi farklılıkları var tabi ki ama bu durum hayatın akışında sıkıntı yaratmıyor. Bu konuyla ilgili bugüne kadar hiç rahatsız olacağımız bir deneyim yaşamadık. Zaman zaman belki de sıcaktan bunalıp biraz suratsız olabiliyorlar ama haksız da değiller yani 🙂

Halk eğlenmeyi, dans etmeyi çok seviyor. Bir karnaval, kutlama varsa asla kaçırmıyorlar. Haftanın 6 günü çalışıyorlar, Pazar günlerini de genelde plajlarda gündüz deniz keyfi yapıp akşam saatlerini ise dans edip müzik dinleyerek  geçiriyorlar.

Panama yemyeşil bir ülke, tropik yağmur ormanları ile çevrili. Atlantik ve pasifik denizlerine kıyısı var. Dilerseniz hafta sonu 2 saatlik sürüş mesafesi ile Karayiplerde yüzebiliyorsunuz(nerelerde yüzüyorsunuz derseniz tık tık) , dilerseniz pasifikte sörf yapıyorsunuz.

Panama küçük bir ülke, neredeyse Marmara bölgesi kadar. Ülkenin nüfusu 3-3,5 milyon civarında, bunun 3’te 1’i de Panama City’de yaşıyor zaten.

Panama isminin kökeni ile ilgili çeşitli teoriler var. İnternetten bulduğum bilgilere göre; bazıları ülkede yaygın bir ağaç türü olan ‘Sterculia Apetala’ yani Panama Ağacı‘ndan esinlenerek bu ismin verildiğini düşünüyor. Bir rivayete göre de ülkeye ilk kez Ağustos ayında ayak basılmış ve o dönemde her yerde kelebekler varmış. O yüzden yerli halk ‘bol kelebekler’ anlamına gelen bu ismi vermiş ülkeye. Diğer en çok bilinen isim ise ‘Panama’ adında balıkların bol olduğu anlamına gelen küçük bir balıkçı kasabasından geliyor.

Türkleri biliyorlar mı, seviyorlar mı 🙂

En çok merak edilen sorulardan birisi de bu sanırım. Türkleri biliyorlar ve seviyorlar. Bunda ülkede gösterilen dizilerin önemi büyük. Mesela Muhteşem Yüzyılı beğenerek izliyorlar, yakın dönemde Adını Feriha Koydum dizisinin reklamları dönmeye başladı. Bu diziler sayesinde de ülkeyi ve oyuncuları tanımış oldular. Bu arada oyuncuları çok da beğeniyorlar, bana genelde onları tanıyıp tanımadığımı, görüp görmediğimi soruyorlar. Diziler sayesinde türk isimlere de aşina hale gelmişler. Efe’nin 2. Adı Mehmet, fakat biz Efe’yi kullanıyoruz. Okulda, Muhteşem Yüzyıl sebebiyle Mehmet ismini bildikleri için Efe’ye Mehmet olarak sesleniyorlar :):) 

Bu arada tabi bizim çarşafla dolaştığımızı ve aksinin yasak olduğunu düşünen ufak da olsa bir grup da var maalesef ama anlatıyoruz işte yılmadan 🙂


Panama güvenli mi?

Bence güvenli. Tabi ki duyduğumuz rahatsız edici olaylar oluyor her ülkede olduğu gibi fakat ben hiçbir sıkıntılı durum yaşamadım. Sadece expatların olduğu bölgeler için söylemiyorum, biz bolca yerel halkın da olduğu alanlarda vakit geçiyoruz. Zaten plajlarda hep birlikteyiz. Ülkenin Colon şehrinde zaman zaman taşkınlıklar, eylemler ve ayaklanmalar olabiliyor fakat polis bu tip durumlarda çok katı, direk müdahale edip olayların büyümesini engelliyor. Onun dışında tabi ki her ülkede olabilecek durumlar oluyor ara ara fakat büyütülecek, dehşete düşülecek derecede değil.

Panama’ya yerleşmek için İspanyolca şart mı, Panama’da yaşamak için gerekli şartlar neler, Panama pahalı bir ülke mi sorularının cevapları sonraki yazılarımda 🙂

 

İpek

 

Bu paylaşımlar da ilginizi çekebilir...

Post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazılar...

Eski yazılar...