Blog post

Sizlere elimden geldiğince Panama ile ilgili bütün detayları vermeye çalışıyorum ki günün birinde yolunuz buralara düşerse benim gibi saatlerce araştırmak zorunda kalmayın, elinizi koymuş gibi bulun. Tabi şimdi buradaki arkadaşlarımızın da haklarını yemeyeyim, bize gerçekten şahane yerler tavsiye ediyorlar. Geçtiğimiz günlerde Maymunlar Ada’sına (şimdi Türkçesini yazayım da, acımasız eleştirilerden kurtarmak için kozum olsun :)) gittik. Açık söylemek gerekirse kendimi bu kadar huzurlu bir yerde bulacağımı hiç düşünmemiştim. Notebook’u izleyenler bilir, ördekli (kuğu mu yoksa :)) bir göl içinde kayıkla gezerler, işte bu turda neden bilmiyorum ama kendimi orada hissettim, ördekler yoktu ama kelebekler, minicik dünya kibarı kuşlar, turun ana kahramanı maymunlar… Şahaneydi, bol bol fotoğraf paylaşacağım zaten, incelerseniz.

Peki bu adaya gitmek için ne yapıyoruz? Monkey Island’a bir çok tur düzenleniyor fakat turla gitmek maliyet olarak çok da mantıklı değil, hele ki aracınız varsa (yokda da uber Panama için çok mantıklı bir seçim). Bu adaya Gamboa Rainforest Resort ile direk iletişime geçip tur saati detaylarını öğrenerek, kendi imkanlarınız ile de gidebilirsiniz. Ortalama her 2-3 saatte bir tur tekrarlanıyor, otelin oradan sizi alarak küçük teknelerle tura çıkarıyorlar. Eğer şanslıysanız yalnız bile çıkabilirsiniz, erken saatleri tercih etmekte fayda var :p Bu turda Gatun Gölü’nü ve kanalın önemli bir bölümünü görebiliyorsunuz, kanaldan geçen gemilerle birlikte geçiyor bu turun ilk bölümü. Korkmaya gerek yok, biz bizim ufaklıkla birlikte gittik, tehlikeli değil 🙂 Belirli dönemlerde kanal üzerinde timsahların da görülebileceğini öğrendik fakat biz o kadar şanslı değildik maalesef.

Turda farklı alanlarda 4 farklı tür maymun görebiliyorsunuz. Tura çıktığınız tekneler karaya yanaşıyor, karaya çıkmıyorsunuz fakat ağaçların üzerindeki maymunları rahatlıkla görüyorsunuz, eğer yeterince şanslıysanız daha da yaklaşıyorlar.

Görebileceğiniz maymunlar hakkında ufak bir bilgi;

Mantled Howler Monkey ( Ağırlıklı olarak Orta Amerika’da yaşıyorlar. Çıkardıkları sesler yüksek desibellere ulaşıyor, 5 km duyulabilir derecede. Bu sebeple Panama’nın en sesli hayvan türü denilebilir. Ortalama ömürleri 15- 20 yıl)

miva-stock-female-mantled-howler-monkey-alouatta-palliata-lomas-de-barbudal-biological-reserve-costa-rica

The White-Faces Capuchin Monkey ( Gatun bölgesinde ve Panama Kanalında yoğun olarak yaşıyorlar, yeni dünya maymunları arasında en zeki tür olarak tanımlanıyorlar. Para algılarının insanlar kadar açık olduğu tespit edilmiş, Dünya genelinde farklı görevler i.hırsızlık vs. için eğitiledikleri biliniyor. Ömürleri ortalama 50 yıl)

260px-capuchin_costa_rica

Geoffroy’s Tamarin Monkey ( Panama ve Kolombia bölgesinde yoğun olarak bulunuyorlar, küçük maymun grubunda yer alıyorlar. Ömürleri maksimum 13 yıl civarında.)

geoffroys_tamarin_panama_city_ancon_hill_photos_pictures_facts-img_assist_custom-535x352

Lemurine Owl Monkey ( Night Monkey olarak da biliniyor. Küçük maymun grubunda yer alıyor, ağırlıklı olarak Panama ve Güney Amerika bölgesinde bulunuyorlar. Gündüz saatlerinde uyuyup yemek ve diğer ihtiyaçlarını gece karşılıyorlar. )

images

Maymunları doğal ortamlarında, demir tel örgülerden uzak görebilmek gerçekten çok keyifliydi. Fakat bunun dışında gezi boyunca şahit olduğumuz doğanın güzelliği de kesinlikle görülmeye değer. Bu turu özel olarak gün batımında da düzenliyorlarmış, ilerleyen dönemlerde kesinlikle günü bu gölde batıracağım 🙂

 

yeni-14-1-of-1

yeni-11-1-of-1

yeni-08-1-of-1

 

 

Turla ilgili son detayları da verelim. Turun buluşma yerinin şehir merkezine uzaklığı ortalama 35 km ve normal bir trafik ile yarım saat sürüyor. Tur da toplamda 1,5 saat kadar sürüyor diyebiliriz. Tur sonrasında acıkırsanız eğer otelde bişeyler atıştırabilirsiniz. Tura çıkarken yanınızda mutlaka atıştırmalık bişeyler ve içecek olsun 🙂 Ayrıca güneş kremlerinizi ve sinek kovucu spreylerinizi de unutmayın. Turun 1 kişilik ücreti 50 dolar ( turla giderseniz neredeyse 2-3 katı kadar ödemek durumunda kalabilirsiniz), çocuk için ödemiyorsunuz.

Bu tur sonrasında dilerseniz dönüş yolunuzun üzerinde, 10 dakikalık mesafede yer alan Summit National Park’a da uğrayabilirsiniz. Şimdiye kadar gördüğüm, olabildiğince doğal olan bir hayvanat bahçesi burası, oranın detaylarını da ayrıca yazacağım.

Son olarak ufak bir Monkey Island videosu :p Fotoğrafların tamanına buradan ulaşabilirsiniz 🙂

 

Sevgiler,

İpek

 

Bun paylaşımlar da ilginizi çekebilir...

Comments (1)

  • Summit Park’ta bir hafta sonu gezisi – İpek Evci

    6 Şubat 2017 at 7:03 am

    […] birleştirilmesi daha mantıklı olabilir çünkü maksimum yarım günlük bir organizasyon 🙂 Monkey Island turu ile birleştirmek mantıklı olacaktır […]

Post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazılar...

Eski yazılar...