Blog post

Meksika’nın Büyüleyici Cenoteleri

Meksika’nın turumuzun en büyüleyici kısmına geldik, Cenoteler 🙂

Bildiğiniz üzere Yucatan Yarımadası, özellikle Tulum bölgesi ülkemizden bolca turist ağırlıyor. Tabi bazıları burayı sadece beach partylerden ibaret zannetse de bu bölgede çok daha fazlası var:) Bizde seyahatimizin bu bölümünde Yucatan Yarımadasında hem deniz tatili yaptık hem de Mayaların etkileyici tarihinde geride bıraktıkları yapıları gezdik.

Gezelim görelim kısmından önce Yucatan Yarımadası ile ilgili ufak bir bilgilendirme…Yucatan Yarımadası üç Latin Amerika ülkesi olan Belize, Guetamala ve Meksika tarafından paylaşılıyor. Yarımada çoğunlukla, yer altı mağaraları ve nehirlerin oluşmasına sebep olan kireçtaşından meydana geliyor. Bence bu bölgenin en etkileyici kısmı Cenote’leri.

Cenote Ne Demek?

Cenote en basit tanımı ile; kireçtaşının çökerek yer altındaki tatlı suyu açıkta bırakması ile oluşan mağara anlamına geliyor. Bu bölgede ‘su dolu mağara’ da denilen ‘Cenote’lerden yaklaşık 2600 adet bulunuyor. Mayalar için oldukça önemli bir içme suyu kaynağı olan bu su dolu mağaraların bazılarında insan kurban edilerek dini törenler, ritueller düzenleniyormuş. Evet şimdi düşündüğümüzde aşırı ürkütücü, fakat birçok kaynakta yazan genel bilgi de bu 🙁 Maya Uygarlığının Yucatan bölgesinde kurulmasının en büyük sebeplerinden birisi olan cenoteler bu bölgenin en çok turist çeken noktalarından tabi ki:) Yani düşünün ki içerisinde kendi cenotesi olan otel bile var 🙂 Biz tabi ki onda kalmadık, ee o zaman bütün cenoteler bizim deyip düştük yollara 🙂

Meksika seyahatimizde ziyaret edeceğimiz cenoteler arasından seçim yapmakta oldukça zorlansak da alternatiflerimizin özelliklerini inceledikten sonra ziyaret edeceğimiz 2 tanesini belirledik.

Bizim tercihlerimizden bahsetmeden önce Meksika’nın cenotelerinde dalış yapmak isteyecekler için birkaç güzel alternatif paylaşmak istiyorum. Araştırırken bu 2 cenote o kadar ilgimi çekti ki, paylaşmamak olmaz 🙂

Dalış Yapabileceğiniz Cenoteler

Cenote Dos Ojos

Eğer dalış yapmayı seviyorsanız Cenote Dos Ojos yani ‘2 Göz Cenote’ tam size göre. İsminden de anlaşılacağı üzere, suyun altından bağlantısı olan 2 su göletinin birisinden dalıp diğerinden çıkabiliyorsunuz. Mayalıların kurban ettikleri bedenleri bu su dolu mağaralara atma rituelleri düşünüldüğünde dalış biraz ürpertici olsa da yıl içerisinde binlerce kişi bu cenotelerde dalış yapmak için sıraya giriyor.

El Pit Cenote

Dos Ojos Cenote sisteminin bir bölümü. Sadece profesyonel dalgıçların tecrübe etmesine izin verilen bu cenotenin büyüleyici güzellikte olduğu söyleniyor. 

Biz bu seyahatimizde 5 yaşındaki oğlumuzla birlikte olduğumuz için üçümüz için de uygun olacak noktaları seçtik ve seçimlerimizden de oldukça memnun kaldık.  Ve sırada bizim gittiğimiz ve büyülendiğimiz 2 cenote var.

Ziyaret Ettiğimiz Cenoteler

Ik-Kıl Cenote

Dünyanın 7 harikasından birisi kabul edilen Chichen Itza’ya sadece 5 dakika mesafede yer alan bu cenotenin fotoğraflarına eminim ki herkes en azından bir kez bir yerlerde rastlayıp büyülenmiştir. Ik-Kıl Cenote Tulum’a yaklaşık 2 saat uzaklıkta. Bölgenin bilinen ve ziyaret edilen cenotelerinden birisi olan İk-Kıl’a sabahın erken saatlerinde gitmek oldukça önemli çünkü öğle saatlerine doğru tur otobüsleri buraya hücum ediyor. 

Ama bakın bu uyarımı ciddiye alın gerçekten gelin hamamına dönüyor ortalık. Cenote açıldığı gibi giriş yapıp birkaç saatte çıkmak en şahanesi.

Açık cenote türü örneklerinden birisi olan Ik-Kıl, yer seviyesinden 26 metre aşağıda yer alıyor. Cenotede yüzebilmek için kayalar arasına oyulmuş merdivenlerden aşağıya iniyorsunuz ve o kadar enteresan bir ortamki heyecandan dizleriniz titriyor:)

Suyun kenarına geldiğimizde hafif loş ortamda gökyüzünden süzülen ışık eşliğinde tek yapmak istediğimiz şey 40 metre derinliğindeki bu suda yüzmekti.  İtiraf ediyorum ki 3 dakikalık keyifli yüzüşümüz sonrasında, kafamızı gökyüzüne kaldırdığımız an içinde bulunduğumuz çukur, suyun derinliği ve Mayalıların geleneklerini düşününce hızlıca çıkıverdik sudan. 

Görsel olarak oldukça etkileyici, geçmişte bu alanda yaşanılanları, Mayaların geleneklerini düşündüğümüzde ise oldukça ürpertici bir deneyimdi. 

2- Gran Cenote

En çok keyif aldığımız ve uzunca vakit geçirdiğimiz cenote burasıydı. Tulum merkeze 5-10 dakika uzaklıktaki bu cenoteyi bence pas geçmeyin 🙂 Yarı açık cenote olarak tanımlanan Gran Cenote’de suyun içerisinde kaplumbağalarla birlikte yüzüyorsunuz. Snorkel için uygun adreslerden birisi olan cenotede başlarda kaplumbağalardan biraz çekinsek de  sonrasında onlarla yüzmenin keyfini bolca çıkardık. Karanlık bir mağaradan bir başka açık alana açılan cenotenin karanlık bölümlerinde kaplumbağalarla yüzerken üstümüzdeki yarasaların büyüleyici varlıkları ödümüzü kopardı. Buraya daha artistik bir cümle yazabilirdim ama işin doğrusu ödümüz patladı 🙂 Ama sonuç olarak insan hayatında kaç kez kaplumbağayla ve yarasayla yüzer değil mi:) Hem oğlumuz Efe hem de bizim için unutulamayacak bir deneyimdi.

Cenotenin bir bölümü sadece kaplumbağalar için ayrılmış, bu alanda yüzmek yasak ama tabi ki izlemek yasak değil. Efe’nin en çok keyif aldığı yer kaplumbağaları izlediği o alandı. 

Bu bölgedeki cenotelerin çoğunda ihtiyaç duyanlar için ücretsiz can yeleği imkanı var. Ayrıca dalış yapılabilecek cenotelerde snorkel takımı ve dalış ekipmanı ücretli şekilde temin ediliyor.

Biz bu cenotede çim alanda uzun uzun vakit geçirdik, güneşlendik, öyle çılgın, rahatsız edici bir kalabalık da yoktu. Yalnız bu cenoteye birkez girince ay çıkıp arabadan bişey almam gerekiyor diyemiyorsunuz o sebeple çantaya atıştırmalık bişeyler atmakta fayda var 🙂

Hayatımızdaki en ilginç deneyimlerden birisiydi Meksika’nın cenoteleri.  Neler yaşadık merak ediyorsanız işte videomuz burada 🙂

Bu paylaşımlar da ilginizi çekebilir...

Post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazılar...

Eski yazılar...