Blog post

Medellin hakkındaki özet bilgilerden sonra sıra geldi bu şehirde neler yaptık kısmına 🙂

Yazımın bu bölümünde Medellin’de gezdiğimiz ve gezemediğimiz(!) yerlerden, nerede ne yedik kısmına ve son olarak da Guatape gezimiz için aracı nereden nasıl kiraladık kısmına değindim 🙂 Baya detaylı değindim bence, umarım beğenirsiniz 🙂 

Medellin’de Ücretsiz Rehber İle Mis Gibi Şehir Turu

Başlıktan da anlayacağınız üzere Medellin’de  düzenlenen ücretsiz şehir turları var. Medellin’in geçmişi, geleceği ve turistik noktalarıyla ilgili bolca bilgi alabiliyorsunuz bu tur sayesinde. Medellin’de gezilecek yerler şehrin pek de güvenli olmayan noktasında yer aldığı için bu turu rehberle yapmak aynı zamanda güvenli de :p Rehberler İngilizce biliyor ve bahşiş usulü çalışıyorlar. Biz yaklaşık 5 saatimizi rehberimiz Neldo ile geçirdik. Ne kadar inandıklarını, şehri ne kadar sahiplendiklerini ve sevdiklerini Neldo’nun vücut dilinden bile anladık aslında. Gelişebilmek için eğitimin ne kadar önemli olduğunun farkındalar bu sebeple şehirde kütüphane parkları kurmuşlar. Tam 8 noktada ücretsiz hizmet veren, içerisinde özellikle çocukları& gençleri hedefleyen farklı organizasyonları olan, oldukça modern ve rahat edilebilecek şekilde tasarlanmış kütüphaneler var. Bu kütüphanelerin en büyüklerinden birisi rehberimiz ile gezdiğimiz alanda yer alıyordu, turun sonrasında girip içeride ufak bir tur attık. Vaktiniz olursa mutlaka ziyaret edin.

Işıklar Meydanı

Şehrin gelişim simgelerinden birisi bu parktaki ışıklandırmalar. Şehirdeki evsizler için banyo, bakım ünitelerinin olduğu, şehrin kütüphane parklarından birisinin bulunduğu meydan. Işık kötülüklerden arınmak, güneşin doğması, güvenlik gibi duyguları çağrıştırdığı için bu meydanın ve anlamının yeri büyük.

 

Plaza Botero ve Antioguia Müzesi

Şehrin en önemli meydanlarından birisi. Bu meydan ünlü sanatçı Fernando Botero’nun heykelleriyle süslü. Yani bu meydanı anlamak için önce Fernando Botero’yu tanımak gerekiyor. Fernando Botero, Latin Amerika’nın en önemli sanatçılarından birisi. Medellin sokaklarında kendisinin bir çok eseri sergileniyor. Sanatçının özelliği kişi ya da nesneleri orantısız resmetmesi. Şişman İsa, şişman Monalisa eserleriyle sesini duyuran Botero’nun şişman Monalisa’sı New York’taki MOMA tarafından satın alınınca sanatçının ünü daha da artıyor. Medellin, Kolombiya ve Güney Amerika dışında sanatçının Ermenistan ve Fransa’da da eserleri sergileniyor. 90-60-90, kusursuz çizilmiş resimlerden, heykellerden bunalanlar için Botero’nun orantısız, tombik, koca göbekli heykelleri şahane 🙂

Tüm bu başarılarının yanı sıra Fernando Botero hakkında en etkilendiğim konu şehrin en kalabalık meydanlarında patlatılan bomba ile ilgili. San Antonio Park’ta  düzenlenen bir festival esnasında sanatçının kuş heykelinin altına bırakılan bir sırt çantası patlatılıyor ve bir çok kişi ölüp yaralanıyor. Yaşadığı olumsuzluklardan biraz eğlenerek sıyrılmak isteyen şehirde bu güzel günün bu şekilde sonlanması üzerine dönemin başkanı o günü hatırlatacak herşeyin temizlenmesini, sanatçının parçalanan heykelinin de meydanda hemen kaldırılmasını istiyor. Bu karar üzerine başkan ile iletişime geçen sanatçı, parçalanan kuş heykelinin meydanda kalmasını rica ediyor ve ‘bu olay Medellin için bir milat, parçalanan heykelin yanına aynı heykelden yapacağım ve halk geçmişini unutmayarak geleceğe daha da sıkı sarılacak’ diyor. İşte belki Medellin tarihinde ilk kez San Antonio Park’ta yan yana duran bu 2 heykel sayesinde halk geçmişini silmeden, inkar etmeden, unutmadan geleceğe daha da umutlu bakabiliyor. ‘Biz bunları yaşadık ama ayağa kalkabildik’ diyor gururla.

Plaza Botero meydanında Fernando Botero, Pedro Nel Gomez ve Kolombiya’nın diğer sanatçılarının eserlerinin sergilendiği Antioguia Müzesi mevcut. Sanatçıya ait daha fazla eser için kesinlikle ziyaret edilmeli.

Simon Bolivar Meydanı

Güney Amerika’nın önemli isimlerinden birisi olan Bolivar’ın heykelinin bulunduğu meydan ağaçların gölgesinde vakit geçirmek isteyeceğiniz küçük bir park gibi. Bu meydanın içerisinde yanık tuğla ile inşaa edilmiş en büyük katedral olan Metropolitan Katedrali yer alıyor.

 

Bu alandan sonra rehberimiz ile vedalaşıyoruz. Buradan sonraki noktalar şehre yayılmış farklı noktalarda olduğu için turumuzdan bağımsız şekilde biz dolaştık 🙂

El Poblado

Şehrin en güzel ve gelişmiş caddelerinden birisi El Poblado yani Comuna 14. Bu caddede restoran zincileri, 5 yıldızlı oteller, büyük siteler ve AVM’ler mevcut. Çok güzel bir parkı var, Park Lleras. İnsanların gece gündüz vakit geçirip sorunsuz şekilde eğlendiği, şehrin içerisindeki bu parkın civarındaki restoranlar da oldukça güzel. Belki de şehrin en sakin bölgesi burası, Medellin içinde olduğunu bilmek şaşırtıcı. 

Metro ve Teleferikler

Sıra Medellin halkının en çok gurur duyduğu alanlardan birisinde; metro ve teleferikler. Bu alanda yapılan girişimleri o kadar takdir ediyorlar ki Efe’nin metrodaki heyecanından bile mutlu oldular. Teleferik toplu taşıma aracı olarak  Dünya’da ilk kez Medellin’de kullanılmış, çok da isabetli bir karar olmuş. Şehir dağ eteklerinde konumlandığı için bu dik yamaçlardaki evlerine gitmek isteyen Medellin’liler metrodan aktarma yaparak teleferiği kullanıyorlar. Şehirde 3 farklı teleferik hattı var. Biz şehir meydanında metro ile kuzey hattı teleferiğini kullanarak zirvedeki Park Arvi’ye gittik. Bu parka ulaşırken gördüğümüz şehir, daha doğrusu gece kondu manzaraları gerçekten etkileyiciydi. Özellikle şehrin büyük bölümünün gece kondu olduğunu görünce ulaşımdaki bu gelişmelerin neden bu derece takdir edildiğini daha iyi anladık.

Zirvede ulaştığımız Park Arvi, uzun vakit geçirilebileceğiniz, sergi alanından aldığınız taze meyveleriniz ile yürüyüş yapabileceğiniz, dilerseniz bisiklet turlarına katılabileceğiniz yaklaşık 20.000 hektarlık oldukça büyük bir doğal park. Yolunuz düşerse, tavsiye edilir.

Medellin belediyeleri halkın ulaşım konusundaki eksikliklerini ciddi şekilde değerlendiriyor ve projelendiriyor. Bu projeler öncesinde 4 aktarma ve 2 saatte gidilebilen yollar şu an tek bilet ile neredeyse yarı yarıya bir sürede geçilebiliyor. Ulaşım kısmındaki sıkıntıları en aza indirebilmek için Comuna 13_ San Javier isimli bölgede sokaklardaki dik yokuşların olduğu alanlara yürüyen merdivenler bile yerleştirilmiş.

Comuna 13_ San Javier

Medellin için en çok merak ettiğim yerlerden birisiydi aslında. Şehrin varoşu olarak tanımlanan fakat yenileme sürecine dahil edilmiş, sokaklarını grafitiler süsleyen, dik yokuşlarında yürüyen merdivenler olan bölge.

Seyahatimiz öncesinde bu semtin oldukça tehlikeli olduğunu ve rehbersiz ziyaret edilmemesi gerektiğini okumuştum bolca. Şehre gittiğimiz ilk günde Comuna 13 turlarını araştırmaya başladığımızda bölgenin polis kontrolünde olduğunu, öldürülen bir kartel üyesi yüzünden bölgede ciddi çatışmalar ve ayaklanmalar olduğunu öğrendik ve bu bölgeyi maalesef ziyaret edemedik. Şehrin göbeğinde olan bu kaosu bize o kadar normal ve sıradan bir olaymış gibi anlattılar ki, işte Medellin gerçeği diye düşündük içimizden. Çünkü şehir her ne kadar temizlenmeye, modernleşmeye çalışsa da şehrin içerisinde yaşayan bu gruplar temizlenmediği sürece bu tip olayların sonu gelmeyecek gibi duruyor.

Medellin’de Neler Yedik 🙂

Medellin’de özellikle El Poblado bölgesinde yiyecek konusu oldukça kolay, sıkıntısız bu sebeple buradaki restaurantlar için herhangi bir tavsiye vermeyeceğim 🙂 Şehir meydanında yani old city bölümünde ne yenir derseniz eğer Kolombiya mutfağını en güzel şekilde test edebileceğiniz adres; Restaurante Hacienda 🙂 Medellin’in en çok tavsiye edileni, en beğenileni :p Ama gitmeden önce kontrol edin tatil günleri kapalı olabiliyor.

Yemek üzerine tatlı bişeyler atıştırmak isterseniz adres; Tradicion Suizo 🙂

Biz şehir merkezinde yaptığımız turda çok acıkıp yiyecek bişeyler bulamamıştık, o bölgede alternatifler kısıtlı, olanlar da gözümüze pek de sevimli gözükmedi. O arada A Babor‘u fark ettik, burası bir balıkçı ve Medellin’de bir çok noktada da şubeleri var. Aklınızda olsun 🙂

Ve son olarak 🙂 geleneksel tatlardan bizim en beğendiğimiz ve hemen her köşe başında rahatlıkla bulabileceğiniz lezzet kızarmış peynir topları 🙂 Resimde sağdaki 🙂

 

Aracımızı Nereden Kiraladık?

Biz Panama’dan direk olarak Medellin’e uçtuk ve uçaktan indiğimiz gibi de Guatape’ye geçtik. Dilerseniz bu geçişi otobüslerle de yapabilirsiniz fakat biz hem zamanımız kısıtlı olduğundan hem de Efe’yle birlikte daha rahat olabilmek için araç kiralamayı tercih ettik. Bu bölgedeki araçlarımızı genelde www.rentalcar.com üzerinde kiralıyoruz, önceliğimiz en ucuz olan oluyor :):) Genelde de Thrifty veya Avis üzerinden ilerliyoruz 🙂 🙂 Test ettik onayladık, sıkıntı yok 🙂

 

Medellin turu ile ilgili aklımdakiler bunlar, sorularınız, yorumlarınız değerli :p

Hee bi de unutmadan okudum bitti veya okumasam da izlesem ne güzel olurdu diyorsanız eğer Medellin videomuz burada 🙂

 

İpek

 

 

 

Bu paylaşımlar da ilginizi çekebilir...

Comments (1)

  • Medellin Hakkında Kısa Kısa – İpek Evci

    12 Şubat 2019 at 6:52 am

    […] bilgiler bu kadar. Yok bunlar yemez hiç mi gezip görmedin diyorsanız Medellin Gezi Rehberimiz burada […]

Comments are closed.

Önceki yazılar...

Eski yazılar...