Blog post

Machu Picchu Tren ve Giriş Biletlerini Nasıl Satın Aldık?

 

Machu Picchu’nun kendisi kadar ona giden yolları da o kadar güzel ki, bu yolları nasıl geçeceğiz, o trenleri nasıl ayarlayacağız aşamasında bu detayı hiç düşünmemiştik.

O kadar stres o kadar panik olmuştuk ki şu tren biletlerinin alınması aşamasında şimdi düşününce gülümsüyorum.

Şimdi gelelim biz neler yaptık ne alternatif neler yapılabilir kısmına.

1- Tren Biletlerimizi Nasıl Satın Aldık.

2- Aguas Calientes’ten Machu Picchu’ya Otobüs Biletini Nasıl Satın Aldık.

3- Machu Picchu Giriş Biletini Nasıl Satın Aldık.

 

1-Tren Biletlerimizi Nasıl Satın Aldık?

Her yerde okuyacağınız üzere Kutsal Vadi’nin başlangıç noktası Cusco. Cusco’dan 3 farklı tren firması ile Machu Picchu’ya ulaşabiliyorsunuz. Daha doğrusu kafa karıştırmayalım trenin son durağı Aguas Calientes, bu noktadan sonra otobüs ile veya yürüyerek ulaşabiliyorsunuz Machu Picchu’ya.

Cusco’dan Machu Picchu’ya olan yolun dilerseniz tamamını dilerseniz bir kısmını tren ile geçebilirsiniz. Trenlerin durakları aşağıdaki gibi, bu resim benim çok işime yaradı sevgili Sevil’in (Çok Okuyan Çok Gezen) bloğunda görmüştüm.

Resim www.andeantravelweb.com’den alınmıştır

Biz Cusco- Ollantaytambo arası yolu ayarladığımız araç ile geçtik. Aracımızı nereden ayarladık, bu güzergah üzerinde nereleri gezdik hepsine buradan ulaşabilirsiniz.

Ollantaytambo- Aguas Calientes arasındaki yolu tren ile geçtik. Trende akşamüstü saatlerini tercih ettik, gün tamamen batmadan, hava kararmadan bu muhteşem yolun keyfini çıkardık.

Tren biletleri için farklı firmalar var. Zaten kafa karıştırıcı kısmı da burada başlıyor. Biletin alındığı siteye buradan ulaşabilirsiniz. Siteye girdiğinizde tarihleri ve gitmek istediğiniz yeri seçtiğinizde uygun tüm seferler karşınıza çıkıyor. Aşağıdaki fotoğrafta benzer bir seçimin sonuçları var. Burada 3 farklı tren tipini ve saatlerini görebiliyorsunuz.

Expedition olarak geçen trenlerin camları normal, bizim seçtiğimiz panoramik camlı olan Vistadome idi, dilerseniz neredeyse 2 katı fiyatlı, lüks Perurail Sacret Valley‘i de seçebilirsiniz. Trenlerle ilgili detaylara ve fotoğraflarına yanlarındaki ‘i’ harflerinden ulaşabilirsiniz.

Biz gidiş biletini Ollantaytambo- Aguas Calientes, dönüş biletini de Aguas Calientes- Cusco şeklinde aldık ve 2 yönde de Vistadome’ı seçtik. Gerçi dönerken yolun yarısından sonra hava karardığı için panoramik camın pek de bir farkı olmadı. Dilerseniz, daha az maliyetli olsun derseniz tek yönü normal camlı da seçebilirsiniz. Gidiş yolu yaklaşık 1,5 saat sürdü, kahvemizi içtik güzel manzaranın tadını çıkardık. Fakat dönüş yolu bize çok uzun geldi, 3 saat yol, bir de karanlık olunca manzara da yok 🙂 Biz Machu Picchu’da bütün gün vakit geçiririz gibi düşünmüştük fakat biraz abartmışız. Dönüş trenini 17:30 civarına almıştık, bence gereksiz şekilde geç saate almışız.

2- Otobüs Biletimizi Nasıl Satın Aldık?

Biz Ollantaytambo’dan Aguas Calientere akşam üzeri gelip geceyi Aguas Calientes’te geçirdik. Sabah erkenden de Machu Picchu için yollar düştük. Sabah 6’da şehre giriş yapabilmek için erken saatlerde, yaklaşık 5 gibi otobüs sırasına girmiştik bile. Sabah bu sırada hızlı ilerleyebilmek için otobüs biletimizi önceki gece aldık. Şehirde kime sorsanız size bileti alabileceğiniz yeri gösteriyor, o konuda sıkıntı yok. Sabah uzun bir otobüs kuyruğu görürseniz panik olmayın, sistem süper işliyor, sıra hemen eriyor 🙂

3- Machu Picchu Şehir Giriş Biletini Nasıl Satın Aldık?

Şimdi sıra Machu Picchu giriş biletimizde. Biz tren biletlerimizi de giriş biletlerimiz de gitmeden önce aldık. Zaman zaman yoğunluk olduğunda bilet bulmak zor olabiliyormuş. Tabi bu özellikle tren biletleri için düşük bir ihtimal fakat biz yine de işimizi garantiye aldık.

Gelelim bileti nasıl aldığımıza. Machu Picchu’ya giriş biletleri için siteye girdiğinizde karşınıza aşağıdaki alternatifler çıkacak. Buradaki başlıkların detayları şu şekilde;

Machu Picchu ( Sadece şehri gezmek istiyorsanız bunu almanız gerekiyor, biz öyle yaptık)

Machu Picchu* Müze ( Şehir ve müze girişini kapsıyor. Müze Aguas Calientese yakın, ben giden hiç görmedim :))

Machu Picchu*Huayna Picchu dağı çıkışı ( Fotoğraflarda karşıda gördüğünüz dağ, videoda da çıkış kısmını çektim, izlersiniz :)) Çıkış normalda 2-3 saat sürüyor, tabi kondisyona bağlı 🙂

Machu Picchu* Wayna Picchu dağı çıkışı Bu İnka yolu üzerindeki bu dağ daha dik ve çıkış daha uzun sürüyor

Bileti alırken 2 aşama var öncelikle biletinizi rezerve ediyorsunuz sonrasında bileti satın alıyorsunuz.

1-Öncelikle hangi kategoriyi seçeceğinize karar verip, tarihi de seçtikten sonra, kişi sayısı detayını girmeniz gerekiyor. Ayrıca foreign kısmını seçmeniz gerekiyor, atlamayın 🙂 Tüm bilgileri doldurduktan sonra bir rezervasyon numaranız olacak, onu mutlaka not alın.

2- Rezervasyonu yaptıktan sonra ödeme ve satın alma kısmı var. Ödeme kısmında kart bilgilerinizi, rezervasyon numaranızı giriyorsunuz, ödemeyi yapıyorsunuz sonrasında bir bilet görseli çıkıyor. Bu biletin görselini mutlaka saklayın 🙂 İşte bileti aldınız, hayırlı olsun 🙂

Bu turla ilgili diğer detayları da yazacağım, takipte kalın 🙂

 

İpek

 

 

 

 

Bu paylaşımlar da ilginizi çekebilir...

Comments (1)

  • Machu Picchu’ya Giden Yollar – İpek Evci

    29 Aralık 2018 at 11:49 pm

    […] arada bu yollarda nasıl gittik, biletlerimizi nasıl satın aldık, tüm detaylara buradan ulaşabilirsiniz […]

Comments are closed.

Önceki yazılar...

Eski yazılar...