Blog post

Hem Küçüklere Hem Büyüklere; Oyuncak Müzesi

Hepimizin hatıralarında çocukken oynadığımız oyuncakların yeri ayrıdır. Benim bi elektrikli süpürgem vardı mesela, köpük çekerdi, ah ne severdim :):) Heh işte o süpürgeyi, oynadığımız tahta arabayı, şakacıktan içtiğimiz çayların minicik fincanını bir yerde gördüğümüzde veya konusu açıldığında içimiz sızlar. İşte içinizi bol bol sızlatacak, çocukla yapılacak aktivitelerin başında yer alacak adres; Oyuncak Müzesi. Hem küçüklere, hem büyüklere denir ya o cinsten. Yani buraya hem çocuğunuzla hem de anneniz, babanızla birlikte gidebilirsiniz, 3 kuşak 1 arada 🙂

İşte Oyuncak Müzesi ile ilgili detaylar.

Oyuncak Müzesi Hakkında

Göztepede 5 katlı tarihi bir köşkün içerisine yerleştirilmiş 100lerce oyuncak, bu oyuncaklar ile anlatılan dönemler ve tarihi olaylar insanı hem eğlendiriyor hem de bol bol bilgilendiriyor. Müzeyle ilgili sadece oyuncak göreceğiz diye bir algınız var ise oldukça yanılacaksınız. Bu müzede dünya tarihi, bir çok ülke ile ilgili hiç bilmediğiniz detaylar ve çocukluğunuz var. Köşkün her köşesi ayrı bir konu ve o dönemin oyuncakları ile detaylı şekilde dekore edilmiş. Bu alanlarda gezerken qr kodları yardımıyla oyuncakların ve dönemin hikayesini dilerseniz okuyor dilerseniz dinliyorsunuz. 

2005 yılında şair/ yazar Sunay Akın tarafından kurulan müzede 40’ı aşkın ülkedeki açık arttırma ve antikacılardan alınan oyuncaklar sergileniyor. Çocuklar oyuncaklar sayesinde daha eğlenceli ve akılda kalıcı şekilde anlatılan dünya tarihini eğlendirirken öğreniyorlar. Tabi Efe için bunları anlaması biraz zor, o sadece oyuncaklarla eğlendi. İşte bu sebeple ilerleyen yıllarda bu müzeyi tekrar tekrar ziyaret edebiliriz. 

Örneğin küçükken hepimizin evinde en az 3-5 tane olan minik askerlerden ile oluşturulan bir ordu, sağlık çadırların olduğu alanda 2. Dünya Savaşı ile ilgili detaylara ulaşabiliyorsunuz. Uzay Odasında, başınızın üzerinde bulunan ve hafifçe parlayan yıldızların altında uzaya ulaşma sürecinde kullanılan araçların oyuncaklarını, minikler için yıllar önce yapılan astronot kıyafetlerini ve dönemin gazete haberlerini görebiliyorsunuz. Eğer Efe gibi trenlere meraklı bir çocuğunuz varsa tren kompartımanı şeklinde dekore edilmiş onlarca tren& tren yolunu inceleyebileceğiniz ve sanayi devrimi hakkında bilgi alabileceğiniz bölüm tam size göre.

Her detayın ince ince işlendiği, minik bebeklerin, el işi kıyafetlerin, bebeğin elindeki eldivenin bile eksik olmadığı, çocukluğumdaki Mickey Mouse’u oğluma gösterebildiğim, tahta kızağıma şaşkınca bakışını görebildiğim zaman tüneli gibi bir yer oyuncak müzesi.

Annemin kendi oyuncaklarını gördüğü andaki yüz ifadesinin benzerini oğlumun benim yüzümde görebildiği, 3 kuşağı birbirine sıkıca bağlayan bu müzeyi imkanınız var ise geniş ailenizle ziyaret edin. Böylece rahatlıkla saatlerinizi geçireceğiniz bu alanda unutulmaz anılar da biriktirebilirsiniz.

Ufak bir not; sömestr ve tatil dönemlerinde müzenin ziyaretçi sayısı artıyor ve aşırı kalabalık oluyor o sebeple daha sakin dönemleri seçmekte fayda var 🙂

Müze’ye Giriş Ücretleri Ne Kadar

Yetişkinler için bilet fiyatı 15 TL, 3 yaş üstü çocuklar ve indirim kapsamına giren kişiler için ise bilet fiyatı 12 TL.

Müze Nerede Yer Alıyor

Müze Kadıköy İlçesi’ne bağlı Göztepe Semti’ndeki Ömerpaşa Caddesi üzerinde yer alıyor. Bölgede müzenin yerini gösteren bir çok tabela var, rahatlıkla buluyorsunuz. Müzeye gitmek için toplu taşımayı tercih ederseniz, müzenin oldukça yakınından geçen otobüsler mevcut. Ayrıca metro ve minibüs alternatifleri de mevcut.

Müzede Başka Neler Var

Bu 5 katlı köşk içerisinde bir tiyatro odası, atölyeler için ayrılmış alanlar ve kafe bulunuyor. Oldukça güzel dekore edilmiş bu kafe içerisinde dilerseniz kahvaltı ve doğum günü organizasyonları da düzenleyebiliyorsunuz.

Atölyeler ve Tiyatro

Müzede çocukların yanısıra yetişkinler için de atölye çalışmaları düzenleniyor. Tiyatro odasında organize edilen gölge tiyatro oyunlarına çocukların ilgilisi oldukça fazla. Dilerseniz müzenin sitesindeki etkinlik takviminden bu organizasyonlar ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

Ufak bir not; tatil dönemlerinde yoğunluk arttığından tercih ettiğiniz etkinlik öncesinde müze ile iletişime geçmeniz sağlıklı olacaktır.

Hatıra Parası

Müze ziyaretimiz sonrasında attığımız jetonu Oyuncak Müzesi Hatıra Parası’na çeviren küçük makina Efe’nin favorisi oldu. Bu keyifli günü bize her zaman hatırlatacak hatıra parası cebimizde keyifle ayrıldık Oyuncak Müzesi’nden.

 

Bu paylaşımlar da ilginizi çekebilir...

Önceki yazılar...

Eski yazılar...