Blog post

Eşyalarımız Panama’ya Nasıl Taşındı?

Merhaba,

Panama’dan ilk yazımla sizlerleyim. Aslında ilk yazım bu değil ama ilkini henüz tamamlayamadım, malum ‘zor’ bi dönemden geçiyoruz. Bazı şeylere nokta koymak, yaşadığını yazmak, üstüne okuyup bi daha duymak ‘zor’. Öyle yani… Gelelim asıl konuya. Son dönemde taşınma konusuyla ilgili çok fazla soru aldım, bazı şeyler net olmadığı için o dönemde net cevaplar vermedim ama şimdi uzun uzun tüm detaylarıyla yazacağım.

Biz tüm eşyalarımızı Panama’ya taşıdık. Çünkü Panama’da sıfırdan eşya almak oldukça maliyetli. Burada İKEA gibi bir alternatifiniz yok maalesef. Güzel mobilyacılar ve tasarımlar var fakat fiyatları oldukça yüksek. Örneğin Tr’de 1000 tl’ye alabileceğiniz bir koltuğu burada 1000-1500 dolara buluyorsunuz. Beyaz eşyaları zaten değiştirmek durumundayız çünkü buradaki voltaj vs. uyum sağlamıyor maalesef. Zaten bir çok kiralık ev de beyaz eşyaları ile kiralanıyor. Evlerin metrekareleri Tr standartlarına göre oldukça büyük, bu sebeple burada ek mobilya vs.  bazı şeyleri almamız gerekecek, bu sebeplerle biz tüm eşyalarımızı götürme kararı aldık. Bu arada Panama’da 2. el eşya vs. satımı oldukça kolay ve çok da tercih edilen bir yöntem. Kullanmayacağımızı satarız diye düşündük ve mevcuttakilerin yanına gelmeden birkaç mobilya bile aldık;)   Taşınan eşyalarımızın bir kısmı gemi yoluyla ortalama 1,5 ayda gelecek, bir kısmı da uçakla 2-3 haftada. Eşyaların toparlanması kısmında kritik bazı konular var. Ben biraz kolilerin Panama’ya geldiğinde daha rahat açılması kısmına da odaklandığım için evdeki eşyaların hepsini grupladım. Tüm nevresimleri, havluları vs. bir grup, yazlıkları ve nadir de olsa götüreceğimiz kışlıkları bir grup, aklınıza ne gelirse grupladım fakat kolilemedim. Gümrük kurallarına göre taşıma firmasının kendi paketlemesi gerekiyor çünkü, siz kolileseniz bile açıp tekrar kendi kolilerine koyuyorlar. Benim yeni aldığım ve demonte olan mobilyaları bile tekrar paketlediler. Tekstil ürünlerini dilerseniz hurçlara koyabilirsiniz,  İKEA’nın hurçları çok işime yaradı, o hurçları direk kutulara koydular. Mutfak gereçleri, kırılacak eşyalar vs. hiçbiriyle ilgili birşey yapmanıza gerek yok, gayet düzenli şekilde paketliyorlar. Mühim olan şey ortalıkta hiçbir şeyin kalmaması. Tüm kapları boşaltın ( kavanozlar, bakliyat ürünleri vs.), herşey boş ve temiz olsun, sadece paketlemek kalsın. Ortada kalan herşeye bir yer bulun;) Örnek vermek gerekirse çanağındaki içinde duran anahtarınız da çanak ile birlikte paketlenebilir, onu sonra alırım diye düşünmeyin:)

Taşıma süreci öncesinde bi uzman eve gelip tüm eşyaları, mobilyaları, gidecek şeyleri tespit ediyor ve firma buna göre hazırlıklı geliyor. Toplanan tüm kolileri kodları ile birlikte yazıyorlar ve size bir rapor olarak veriyorlar. Yani siz de neyin içinde ne var biliyorsunuz. Özel eşyalarınızı önceden belirtirseniz daha güvenlikli kutular vs. organize ediyorlar. Mesela çok sevdiğim aynam için onun ölçülerine göre tahta bir kutu hazırladılar, aynı şekilde tv’ler için de. ( Bazı tv’ler Panama voltajına uyum sağlıyor, modeline göre kontrol etmek lazım, biz şanslıydık:))

Ben hızlı gelecek yani uçakla gelecek kolilere ağırlıklı olarak Efe’nin oyuncaklarını ve kıyafetlerimizi koydurdum, diğer herşey gemi ile gelecek. Yani biraz bekleyeceğiz:( Bu arada kritik bir nokta daha, tüm bunlar oturma iznimiz çıktığında yola çıkacak !!!!

Götürülemeyecekler kısmına gelirsek; tabi ki gıda:) İlaç, sıvı olan şeyler( içki:( krem, parfüm, deterjan vs.) piller.

Son bir nokta, evinize eşyalarınıza bağlanıyorsanız eğer ufacık bir iğne bile oynatmadan son bir anı olarak fotoğrafını çekin mutlaka 🙂 Çünkü firma geldiğinde arı gibi dağılıyorlar ve birden herşey toparlanıveriyor, oturacak bir tabureniz bile kalmıyor:)  Bizim evin toplanması neredeyse 3 gün sürdü. 2,5 gün herşey paketlendi, mobilyalar söküldü yarım günde de herşey taşındı 🙂

image

Aklıma gelenleri, sizin sorduklarınızı yazdım mümkün olduğunca, ama yine de atladığım şeyler varsa sorun lütfen:) Firma ismi vermemi isterseniz de Asya Nakliyat ile çalıştık, eşimin çalıştığı firma bu firmayı yönlendirdi, bir alternatif de araştırmadık açıkcası:) Ve maalesef maliyeti ile ilgili de net bir bilgi veremiyorum, bu tip durumlarda global yapılan anlaşmalar vs. tutarı etkileyebiliyor çünkü.

Eşyalar henüz gelmedi, gelince de mutlaka yazacak bişeyler olacaktır:)

Şimdilik bu kadar, evden son kareyle noktalıyorum:)

image

 

Görüşmek üzere,

 

İpek

Bu paylaşımlar da ilginizi çekebilir...

Comments (2)

 • SADIK

  4 Nisan 2017 at 7:02 am

  Merhabalar ipek hanım sizin panamaya yerlesmenizi duyduğuma sevindim ben ailemle oraya taşınmayı düşünüyoruz ve kafamda bazı sorular var nasıl oturum aldınız,neler gerekiyor vb.teşekkürler

  1. ipek evci

   11 Nisan 2017 at 11:28 pm

   Merhaba, aklınızdaki soruları cevaplamak isterim, dilerseniz bana mail atın. Bu karar verme aşaması zorluyor, tahmin edebiliyorum 🙂 Mail adresim ipek_canicevik@hotmail.com. Blogda Panamayla ilgili bir başlığım var, ordan da inceleyebilirsiniz 🙂

   Görüşmek üzere,

Comments are closed.

Önceki yazılar...

Eski yazılar...