Blog post

Hayatımın en ilginç tecrübelerinden birisiydi sanırım Emberra yerlileri ile tanıştığımız o gün. Panama’ya geldiğimiz günden beri bu yerlilerle nasıl bir araya gelebiliriz diye araştırma halindeydim. Emberra yerlileri Panama’da Chagres National Park içerisinde farklı bölgelerde yaşıyorlar, bazıları bir kaç aile, bazıları ise daha kalabalık. Geçmiş dönemlerde Darien bölgesinde yaşayan Emberra yerlilerinin bir kısmı Colombia’nın bağımsızlığını ilan etmesi ile Panama’ya göç ediyorlar. Bir kısmı derken Panama’da 33.000, Colombia’da ise 50.000 Emberra yerlisi olduğu biliniyor. Panama’daki yerliler şu an Panama hükümetinin izni ile Chagres National Park içerisinde, kendilerine özgü yaşam tarzları ile yaşıyorlar.

IMG_4985

Yerlilerin yanına yapacağımız bu gezi öncesinde gidip yaşadıkları ortamı görmek, bir müzedeymiş gibi onları incelemek fikri biraz garip geldi itiraf ediyorum. Fakat bu tur, onlar sayesinde güzel bir misafirperverlik ve aslında onların kim olduğunu onların ağzından dinlememiz ile amacına ulaştı sanırım.

Puerto Corotu bölgesine ulaşmadan önce nehirde yaptığımız ufak tur sonrasında bölge yakınındaki şelalede ufak bir yüzme molası verdik.

Yeni 30 (1 of 1)

Bu moladan sonra Puerto Corotu bölgesine ulaştığımızda Emberra yerlileri bizi kıyıda karşıladılar, ufak bir tur ile adanın sosyal tesisine ulaştık 🙂 Yani adı tabi ki böyle değil ama nasıl tanımlasam bilemedim:) Bu alanın bir kısmında kendi yaptıkları, el işi ürünlerden oluşan bir sergi, diğer tarafta ise bir meydan ve bizler için yemek pişirdikleri alan yer alıyordu.

Yeni 37 (1 of 1)

Yeni 39 (1 of 1)

Yemeklerimiz pişerken bu bölgedeki en sorumlu kişi Neldo bize Panama’ya göç sürecini, o dönemde nasıl yaşayıp neler yaptıklarını ve bugüne kadar olan süreci anlattı. Colombia’nın bağımsızlığını ilan etmesiyle Panama’ya göç eden yerlilerin, Panama kanalı inşaası sırasında burada çalışan kişilere vahşi hayvanlarla nasıl savaşabilirler, kendilerini nasıl korurlar vs. konularında yardımcı olduklarını o gün Neldo’dan öğrendik.

Az önce sergi alanında gördüğümüz süs eşyalarının bitkilerin işlenmesiyle eldi edildiğini, bu sürecin tüm basamaklarını bize hem uzun uzun anlattılar, hem de bu bitkileri tanıttılar.

Yeni 43 (1 of 1)Yeni 45 (1 of 1) Yeni 42 (1 of 1)

 

Yeni 44 (1 of 1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aylar süren bu işlemeler sonrasında ortaya çıkan ürünlere çok daha büyük saygıyla ve dikkatle baktığım doğrudur 🙂 Eee tabi hemen koşup sergi alanından bir tane aldım, sonuç olarak bizim yerliler pazarlama stratejisini çözmüşler 🙂

Yeni 48 (1 of 1)Yeni 38 (1 of 1)

 

 

 

 

 

 

Emberra yerlileri geçimlerini yaptıları bu ürünleri Panama’daki bazı mağazalara satarak, yaşam tarzlarını daha çok insana anlatabilmek için turları düzenleyerek sağlıyorlar. Ama tabi farklı kolonilerde şehre çalışmaya giden gençler de varmış. Adada elektrik yok, biz telefon sorduk, güldüler 🙂 Sadece Neldo telefon kullanıyor, bu turları organize edebilmek vs. için. Yani gerçekten elektrik, tv, telefon yok. Belki güneş enerjisi ile acil durumlar için biraz ışık, o kadar. Gölden balık tutup yiyorlar, ama şehirden alış veriş de yapıyorlar. Çocuklar okula anca 2 saatte ulaşıyor. Nüfusu çok olan bölgelerde okul varmış, ama Puerto Corotu’da maalesef yok.

Halk kendi yaşam alanlarında kendi kıyafetleri ile dolaşıyor, yani gayet rahatlar. Fakat bu alandan çıktıkları durumlar için de hazırlıklılar. Yani çocukların okul formaları var 🙂

Çocuklar demişken, bu turda en etkilendiğim şey sanırım çocuklardı. Çıplak ayaklı, 3 çocuğa 1 oyuncak araba düşünce (kim bilir hangi turist vermiş) onu en küçüğe verip, kendileri taştan araba yapan çocuklar. Küpelerimi, tokamı beğenen, Efe’nin emziğiyle çok ilgilenen, gözümün içine bakan çocuklar. Sanırım kavga etmeyi bilmeyen, 5 yaşındakiyken 2 yaşındakine ablalık& abilik yapan çocuklar. Yolunuz oralara düşerse yanınızda onlar için bişeyler götürün mutlaka olur mu, balon mesela… Rüzgarda göle uçan balon yüzünden bin bir dil döküp kayıkla göle açılıp balonun peşine düşen çocuklara balon götürün, çok sevinecekler eminim 🙂

Yeni 33 (1 of 1)

 

Turun sonunda kendi yaptıkları müzik ve yerel danslarıyla bize minik bir sürpriz de yaptılar. Hatta bizlere de öğrettiler. Biz de birkaç saatliğine de olsa onların neler yaşadığını anlamaya çalıştık. Ama kendi adıma söylüyorum, elektriksiz, kıyafetsiz, herşeyden bi haber bu yaşamı anlayabilmem mümkün değil. Hangisi daha iyi karar verebilmem ise imkansız.

https://www.youtube.com/watch?v=3j2ebkeFNZ8&feature=youtu.be

Bu tura ait daha çok şey görmek isterseniz, buradan ulaşabilirsiniz.

 

Sevgiler,

 

İpek

 

Bun paylaşımlar da ilginizi çekebilir...

Comments (1)

  • Unutulamayacak San Blas Adaları… – İpek Evci

    21 Nisan 2017 at 6:00 am

    […] Yani Panama’da fakat kendi içerisinde bağımsız bir bölge. Kuna Yala’lılar da Emberra halkı gibi Darien bölgesinden göç etmişler. Halk kendi yaşam tarzını mümkün olduğunca […]

Post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazılar...

Eski yazılar...