Blog post

Contadora Adasında Bir Gün

Panama’daki ilk haftasonumuzda biraz moral, biraz motivasyon amaçlı olarak ülkenin İnci Takım Adaları’ndan birisi olan Contadora’ya gittik. Aslında tam bir hafta sonu tatili yapılabilecek Contadora’ya biz bu seferlik günübirlik gittik fakat kesinlikle 1-2 gece kalmaya da gideceğiz.

Isla Contadora, Isla Del Rey ve Isla Toboga ile birlikte nüfusu en yoğun olan adalardan. Adada küçük bir havaalanı bile var, dilerseniz deniz yolu dışında hava yoluyla da adaya gelebilirsiniz, minik bir uçak ile:) Ada İnci Takım Ada’larında yer alıyor. Yıllar önce yerel halk denizden çıkardıkları renk, ebat olarak farklılık gösteren değerli incileri İspanyol’lara satarak geçimlerini sağlıyorlarmış. Fakat deniz altındaki bir su salgını yüzünden istiridyeler zarar görmüş ve inci çıkarımı azalmış. Yerel halk artık adadaki turizm ile geçimini sağlıyor. Ada’da tesis az, bizim gittiğimiz dönem sezon olmadığı için olan yerlerin çoğu da kapalıydı maalesef. Bu sebeple adaya giderken yanınızda yiyecek& içecek götürmenizde fayda var.

yeni-04-1-of-1

Panama’da gün erken başlıyor bu sebeple erken uyanıp erken uyuyoruz, düşünün ki saat 7:15’te ada vapuruna binmiştik bile. Ortalama 2 saatlik bir gemi yolculuğu sonrasında adaya vardık. Pasifik Okyanusunda yer alan bu adada yapılanma o kadar az ki bir iskele bile yok:) Gemi uzağa demir atıyor ve siz ufak kayıklarla sahile ulaşıyorsunuz:) Geminin yanaştığı koy “Playa Galeon” olarak geçiyor, dilerseniz burada da denize girebilirsiniz.  Biz adaya vardıktan sonra araç kiraladık, bu sayede  adayı rahatlıkla dolaşabiliyorsunuz, gün içerisinde farklı koylarda yüzebiliyorsunuz.

image1-2

img_8162

Biz ilk seferlik sadece 3 koy gezebildik, sahilde tesisi olan tek koyda yani Playa Cacique’de biraz fazla oyalandığımız için oldu sanırım:) Bu koyda Mar& Oro Otel ve Miraolos Restaurant yer alıyor. Bu koya ilk gittiğimizde su çekilmişti, saatler ilerledikçe çocukların güle oynaya dolaştığı kumlar sular altında kaldı… Saatler içerisinde suyun bu derecede yükselmesini görmek oldukça şaşırtıcıydı, özellikle Efe için:)

img_8081

 

yeni-02-1-of-1

Akşamüstü saatlerine doğru hiçbir tesisin olmadığı ve suyun renginin gerçekten büyüleyici olduğu Playa Larga’ya geçtik ve saatlerce yüzdük diyebilirim:) Yolunuz düşerse bu koyda saatlerce yüzün olur mu:)

fullsizerender

Son olarak araçlarla adada ufak bir tur attıktan sonra gemiye yetişmek için Playa Galeon’a geri döndük. Gün erken bitiyor demiştim ya dönüş gemisi 16.15-16.30 gibi dönüş için yola çıkmış oluyor. Dönüş yolunda tam gün bitti dediğimiz anlarda gemiyle yarışan yunusları fark ettik, böylece Efe’de ilk kez kitaplar dışında, gerçekten, doğal ortamlarında yunusları görmüş oldu.

Günümüzün hikaye kısmı böyle, bütçeyle ilgili fikri isterseniz eğer buyurun birkaç detay;

-Trump Tower önünden kalkan gemilerin kişi başı bilet ücreti: 95 Dolar

– Araç kira bedeli (3-4 kişilik) : 40 Dolar

– Öğle yemeği (ortalama kişi başı): 30-35 Dolar

Ufak bir not: yemeği ve içecekleri yanınızda götürmek de güzel bir çözüm olabilir, bir çok kişi Panama’daki beachlerde bunu tercih ediyor, bir sonrakinde biz de deneyimleyeceğiz, detayları yazarım :p

 

Şimdilik bu kadar, bi sonraki turda görüşürüz 🙂

 

İpek

 

Comments (2)

 • Deniz Canıçevik

  4 Kasım 2016 at 7:04 am

  Bizi de götüreceksiniz değil mi:)

  1. ipek evci

   19 Şubat 2017 at 8:35 pm

   Eeee az kaldı 🙂

Post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazılar...

Eski yazılar...