Blog post

Avrupa’da Safari Deneyimi

Kimin hayallerinde yoktur ki Afrika’da safari yapabilmek, birçok hayvanı parmaklıklar arkasında değil doğal ortamında gözlemleyebilmek. Biz de hedeflediğimiz bir seyahati daha gerçekleştirebilmek ümidiyle Afrika turumuzu planlamıştık biliyosunuz. Bilet, otel, iç hat uçuşları herşey tamamdı ki corona patladı 🙁 Tabi biz de herseyi iptal etmek zorunda kaldık, belirsiz bir zaman:( Ben ah canım zürafalarım buluşamadık diye üzülürken Hollanda’da, evimize 1,5 saat mesafedeki bir safari park olduğunu öğrendik, bende bir mutluluk bir heyecan anlatamam. Tabi ki bu deneyimi Afrika ile bir tutmuyorum fakat izleyeceğim filmin fragmanı diyelim 🙂

İşte detaylar;

Beekse Bergen Safari Park Nerede?

Hollanda’nın güneyinde Belçika sınırına yakın konumda yer alıyor, biz evden 1.5 saatte ulaştık. Şehir merkezinden bu bölgeye tren ile ulaşılabiliyor. Toplu ulaşım ile gelecekseniz otobüs ve safari araçlarıyla safari alternatiflerini mutlaka gitmeden araştırın 🙂

Beekse Bergen Hakkında

Beekse Bergen’in açılış tarihi 1968 yılına uzanıyor. İlk aşamada 120 hektarlık bir alandan oluşan ve sadece araçla safari için organize edilen park yıllar içerisine içine farklı bölümler de eklenerek 423 hektarlık alana ulaşmış. Bu alanda yaklaşık 150’den fazla tür küçük memeli kuş ile birlikte yaklaşık 1250 hayvan bulunuyor. Hayvanlar tellerle çevrilmiş birkaç metrekarelik alanlarda sıkışıp kalmıyorlar, diledikleri şekilde özgürce dolaşıyorlar bu sebeple safari esnasında tüm hayvanları görebilme ihtimaliniz düşük. Bizim dakikalarca arayıp göremediğimiz hayvanlar oldu. Hayvanlar için organize edilmiş yemek ve su alanları mevcut. Biz hayvanların bir kısmını bu yemek alanlarında gördük bir kısmını ise park içerisinde dolaşırken ya da uyurken. Safari alanı içerisinde araçlardan inmek, cam açmak, hayvanlara yiyecek bir şeyler vermek yasak. Çok sıkı bir denetim yok fakat tehlikeli, aman dikkat.

Safari park içerisinde kendi aracınızla, safari araçlarıyla, otobüslerle veya bot ile safari yapabilirsiniz. Son dönemde corona önlemleri sebebiyle otobüsle olan turlar geçici olarak durdurulmuş. Araçla gezerek hayvanlar ile burun buruna gelme ihtimali sizi rahatsız ediyor ise belirlenen yürüyüş rotasında biraz daha uzak mesafeden de bu deneyimi yaşayabilirsiniz. Ama o bölüm hayvanat bahçesi kıvamında, uzaktan uzaktan pek bişey anlaşılmıyor haberiniz olsun. Yürüyüş yollarının bulunduğu alanda restoran, cafe, çocuk parkı ve oyun alanları da mevcut.  

Biz daha fazla hayvanı yakından görebilme şansımızı arttırmak için iki kez araçla safari alanına girdik, bu iki tur arasında da park kısmını dolaşıp yemeğimizi yedik. Efe tabi ki oyun parkı alanlarını boş geçmedi, hepsine mutlaka uğradı, çokta sevdi.

Beekse Bergen içerisinde Safari Park olarak geçen bölüm dışında su oyun alanları ve çocuk oyun havuzlarının olduğu Speelland isimli bir alan da mevcut. Bu iki bölümün giriş kısmı ayrı fakat aynı gün içerisinde rahatlıkla ziyaret edilebilir. 

Beekse Bergen’e Giriş Bileti Satın Alma

Alana sınırlı sayıda kişi alındığı için biz biletlerimizi 1 gün önceden www.beeksebergen.nl sitesinden online olarak satın aldık. Giriş biletlerini belirlenen saat aralıklarına göre seçiyorsunuz. Kapıda çok fazla sıra olmaması için bu şekilde planlama yapılmış. Biz 12:00-12:30 girişini aldık. Parka araçla gidecekseniz otopark ücretini de biletlerle birlikte ödeyebiliyorsunuz. Aldığınız bilet ile araç, bot ve yürüyüş safarisi alanlarına giriş yapabiliyorsunuz. Özellikle okulların tatil olduğu dönemlerde parkın ziyaretçisi çok fazla oluyor, biletleri birkaç gün önceden almakta fayda var. Öğleden sonra saatlerinde (15:00 civarı) yoğunluk artıyor bilginiz olsun.

Beekse Bergen’de Konaklama

Beekse Bergen Safari Park içerisinde safari resort ve kamping alanları da mevcut. Kanal kenarındaki evleri tercih ederseniz kahvaltınızı sabah yürüyüşlerini yapan zürafaların manzarasıyla yapma şansınız olabilir. Ben burada konaklamayı aşırı istiyorum fakat boş tarih bulmak çok zor, henüz başarılı olamadım 🙁 İsterseniz ağaç evlerde konaklayıp farklı bir deneyim de yaşayabilirsiniz, Efe’nin favorisi tabi ki ağaç evler 🙂 Beekse Bergen’de konaklama alternatifleri oldukça fazla, tercihinizi sitelerindeki fotoğrafları inceleyerek yapabilirsiniz. Bu noktada ufak bir hatırlatma; otellerin rezervasyonları çok erken tarihlerde doluyor, erken rezervasyon yapmakta fayda var.

Beekse Bergen Deneyimimiz

Uzun zamandır ziyaret etmek istediğimiz Beekse Bergen’de tercihimizi araçla safariden yana kullandık ve öğlen saatlerinde safari parka giriş yaptık. Elimizdeki harita ve önümüzde yavaş yavaş ilerleyen diğer araçları takip ederek belirlenen rotayı izlemeye başladık. Geçtiğimiz alanlarda o bölgede hangi hayvanları görebileceğimizi gösteren tabelalar mevcuttu, biz de bu doğrultuda gözlerimizi dört açıp hedeflerimize odaklandık. Deve, zebra, ceylan, antilop, çita, deve kuşu ve daha onlarca hayvanı çoğu zaman salına salına gezerken, yemek yerken veya uyurken gözlemledik. Hayvanları gördüğümüz anların yanında onları dikkatle aramakta oldukça heyecan vericiydi. Efe bu turda çok fazla şey öğrendi ve en önemlisi çok eğlendi. Burası çocuklu aileler için de rahatlıkla ziyaret edilebilecek bir alan, tehlikeli değil, korkmayın 🙂

Yaklaşık 1,5-2 saatlik sürüşümüz esnasında yürüyüşe çıkan develer ve zebralar yolumuzu kesti. Sessizce ve hayranlıkla onları izleyerek aracımızın önünün açılmasını bekledik. Çoğu zaman salına salına yürüyen bizonlarla ilerledik yollarda. Heyecanla sağa sola bakmaktan, birbirimize gördüğümüz hayvanları göstermekten başımız döndü.

Ve işte turumuzun en keyifli kısmı; zürafalar. Turumuzun sonuna doğru zürafaların olduğu alana yaklaştıkça araç yoğunluğu da artmaya başladı. Sakince beklerken fark ettik ki yavaşlamamızın sebebi arabaların arasında yürüyüşe çıkan iki meraklı zürafaymış. Nefesimizi tutup, lütfen bizim yanımıza da gelsinler diye içten içe dua ederken iki kafa aracımızın ön camında beliriverdi. Önce bizi şaşkınlıkla izlediler sonrasında resmen arabanın ön camına yapışlar. O kadar keyifli ve heyecanlı bir andı ki resmen zürafalarla göz göze geldik ve aramızdaki cama rağmen onları sevdik. Efe bize yaklaşan zürafalarla aynı hızda arka koltuktan öne zıpladı ve aynı zürafalar gibi ön cama yapıştı. Kalbi pıt pıt atarken bıcır bıcır da laf anlatıyordu yeni arkadaşlarına. Yaklaşık 2-3 dakika ön camımıza misafir olan zürafalar sonrasında yavaş yavaş yollarına devam ettiler. Tabi biz de…

Bu arada dediğim gibi biz araçla safari alanına 2 kez girdik. Safari alanında sürüş yaparken 2 şeritli yolun sol şeridini durup hayvanları izlemek, sağ şeridini ise durmadan ilerlemek için kullanıyorsunuz. Biz ilk girişimizde solda bekleyen araçları görüp sağ şeritten basıp ilerledik. Meğerse bu beklemenin sebebi zürafalarmış, o kadar uzun bir sıraydı ki biz bunu o heyecanla fark etmedik. O sebeple ilk turumuzda zürafaların yanından geçişimiz biraz hızlı oldu. 2. turumuzu saat 18:00 gibi yaptık, bu sefer tecrübeliydik ve sol şeritten ayrılmadık. Sıra nispeten daha azdı, sakin sakin ilerledik. Ve sonunda da zürafalarla resmi olarak tanıştık 🙂

Hayatımdaki en keyifli deneyimlerden birisiydi onların evine misafir olmak. Bu duyguyu yaşadıktan sonra tabi ki Afrika’da safari isteğim kat ve kat arttı fakat Avrupa’da safari deneyimimiz de oldukça etkileyici ve keyifliydi. Yolunuz buralara düşerse mutlaka bu fırsatı değerlendirin ve bir gününüzü Beekse Bergen Safari Park’a ayırın.

Bu arada gitmeden biraz fikrimiz olsun diyorsanız buyrun videomuz 🙂

Keyifli seyirler,

İpek

Post a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazılar...

Eski yazılar...