Blog post

Zaanse Schans’ın 10 Değirmeni

İşte karşınızda bilmesem de olur diye geçeceğiniz ama bölgeyi gezdikten sonra bu değirmen ne içindi tüh keşke daha detaylı okusaydım diyeceğiniz yazı 🙂

Bölgede 10 büyük 2 minik değirmen var. Üşenmedim hepsini araştırdım, gittiğimde de birkaç tanesini inceledim, işte detaylar.

The Huisman : 1955’li yıllarda yapıldığı düşünülüyor, ağırlıklı olarak baharat işleme süreçlerinde kullanılmış

De Gekroonde Poelenburg: 1869 yılında yapılmış, ahşap işleri yapılan ve testereli değirmen

De Kat: 1664 yılında yapılmış, boya değirmeni. Yüksek kalitede boya üretiyor ve üretilen boyalar sanatçılara satılıyor.

De Zoeker: 1910 yılında yapıldığı düşünülüyor. Yağ, boya, kakao üretiminde kullanılan değirmen. Bölgeye demir ve deniz yoluyla taşınmış ve üst kısmı tek parça halinde gelmiş.

Het Jonge Schoop: Zamanında eşsiz bir testere fabrikası olan değirmen 2007 yılında bölgeye taşınmış. Yapımının 1680 yılı olduğu düşünülüyor. Biz bu değirmeni gezdik, giriş ücreti kişi balı 5 euro. İçeride işleyişi açıklayan bir video izliyorsunuz, sonrasında da değirmenin içine girerek kalasların kesim sürecini izleyebiliyorsunuz.

De Bonte Hen: Yağ üretimi yapan bir değirmen. 1693 yılından bu yana 1’den fazla yıldırım düşmesine rağmen ayakta kalmayı başarabilmiş.

De Os: Zamanının iddialı petrol üretim noktalarından birisi, 1663 yılında yapılmış.

Het Kloverblad: 2000-2005 yılları arasında sahibi kendi elleriyle inşaa etmiş. İsmini anlamı yonca yaprağı, adamın 4 kızına ithafen bu ismi konulmuş.

De Bleeke Dood: En eski önlük işletmesi, firmanın merkezde de dükkanları var. Yerel fırıncılar için un öğütmek için yapılmış. 1954 yılında çürümekten kurtarılarak restore edilmiş.

De Ooievaar: Assendelft bölgesinden taşınmış yağ değirmeni.

Bunlar dışında bölgede 2 minik değirmen de bulunuyor.

Değirmenlerle ilgili detaylar kısaca bu şekilde.

Biz bire günümüzü değirmenlerin arasında keyifle nasıl geçirdik buradan okuyabilirsiniz.

İpek

Bu paylaşımlar da ilginizi çekebilir...

Yorum yaz

Önceki yazılar...

Eski yazılar...